Vakuuttavin seuratoimija palkittiin

Seuratoiminta. Ruoveden Pirkkojen pesäpallojaoston puheenjohtaja Paula Rinki sai Vuoden vakuuttavin seuratoimija -palkinnon keskiviikkona. Palkinnoksi vuoden parhaasta seuratoimijasta Ruoveden Pirkat saivat 2000 euron stipendin, joka käytetään seuran junioritoimintaan. Summalla hankintaan lyöntiverkko ja vastuskuminauhoja.

Palkinnon luovuttivat Valtakunnallisen liikunta- ja urheiluorganisaation eli Valo ry:n asiakkuuspäällikkö Päivi Häikiö ja Ruoveden osuuspankin toimitusjohtaja Leena Selkee.
Päivi Häikiön mukaan valtakunnallisessa kampanjassa kutsuttiin kaikkia suomalaisia ehdottamaan seuratoimijaa, joka ansaitsee palkinnon.
– Ehdotuksia etsittiin kampanjalla sosiaalisessa mediassa, mutta meille eivät riittäneet pelkät tykkäykset, vaan haluttiin kiitostarinoita. Kaikkiaan tuli 1240 ehdotusta, 450 seurasta ja 56 eri urheilulajista.

Lopullisen valinnan suoritti kolmihenkinen raati.
– Ensinnäkin oli Naperoleirin järjestäminen, toiseksi koulun ja seuran yhteistyö ja kolmanneksi tulevaisuusfoorumit. Ja kyllä se seuran antama Vuoden puurtaja -tittelikin lopulta vaikutti jonkin verran, Häikiö kertasi Ringin palkitsemisperusteita.

Lue lisää Vuoden seuratoimijan pakitsemisesta keskiviikon Ruovesi-lehdestä.

Julkaistu 22.01.2016 08:00