Tulokset
Kesän kolmannet lasten yleisurheilun viikkokilpailut kisailtiin Ruoveden Urheilukeskuksessa aurinkoisessa ja lämpöisessä säässä maanantaina 1.7. Paikalle saapui taas mukava määrä nuoria urheilijoita ja kannustusjoukkoja. Tällä kertaa palkintoja oli jakamassa korkeushypyn moninkertainen SM-kultamitalisti Hanna Grobler.
Seuraavat viikkokisat pidetään maanantaina 15.7. kello 18. Ilmoittautuminen kentällä puoli tuntia aiemmin.
Lajeina juoksujen lisäksi 6- ja 8-vuotiaiden sarjoissa pallonheitto ja 10- , 12- ja 14 vuotiaiden sarjoissa pituushyppy.
Tarjolla on myös äitien ja isien oma leikkimielinen kuulantyöntökilpailu lasten juoksulajien lomassa. Muutkin aikuiset ovat tietysti tervetulleita kisaamaan. Aikuisten kuulantyöntöön ilmoittautuminen suoraan kuulantyöntöpaikalla ennen omaa suoritusta.
Pienten yhteisjuoksun maaliintulo.
Sanna Leponiemi
Tulokset
Juoksut
T/P 4 ja nuoremmat, yhteisjuoksu: Neea Pulakka, Taavi Salomaa, Onni Hemminki, Hilla Honkala, Venla Virta, Enni Grindebratt, Konsta Olkinuora, Väinö Koskinen, Aino Koskinen, Sanni Holkko, Seela Holkko, Amalia Kujala, Juuli Rantanen, Valma Ruokolainen, Niklas Korkeila, Aino Myllymäki, Amanda Kuurila ja Jessi Saarinen.
T6 40m: 1. Hilma Kujala 7.97 2. Jonna Ristakoski 8.72 3. Aava Moksunen 9.43 4. Iida Myllymäki ja Saana Peltonen 9.52 6. Sanni Hietalahti 9.62 7. Lilja Honka 9.68 8. Hilma Peltomäki 9.76 9. Lilli Honka 9.83 10. Lotta Mikkonen 12.03.
P6 40m: 1. Jussi Holkko 8.38 2. Viljami Inkinen 8.57 3. Konsta Kiintonen 9.17 4. Eeli Salomaa 9.90 5. Toivo Honkala 10.22 6. Vertti Paksuniemi 10.46 7. Kaarlo Mattila 12.31 8. Kalle Peltomäki 12.54 9. Julius Rasinen 13.01.
T8 60m: 1. Lilja Holkko 11.19 2. Anja Grobler 11.30 3. Melissa Rasinen 11.58 4. Amelia Keskinen 11.89 5. Maisa Rikkonen 12.21 6. Jenna Rantanen 12.71 7. Lyyli Honka 12.91 8. Venla Koskinen 13.27.
P8 60m: 1. Niclas Grobler 10.13 2. Mikael Lehtinen 10.71 3. Timi Lahtinen 10.74 4. Akseli Koskinen 12.42.
T10 60m: 1. Sylvi Tolonen 10.05 2. Linnea Huikko 10.36 3. Milja Pynnöniemi 10.56 4. Sinna Mikkonen 11.07 5. Janina Saarinen. 11.09 6. Hilla Grindebratt 11.19 7. Eva Moksunen 11.20 8. Matilda Nätkin 12.19.
P10 60m: 1. Niklas Salmi 9.77 2. Valtteri Inkinen 10.39 3. Arttu Salonen 10.59 4. Akseli Mattila 10.89 5. Jaakko Holkko 10.96 6. Elias Vahvanen 11.07 7. Tuukka Kiintonen 11.82 8. Elmeri Ikala 12.08 9. Leo Honka 12.13.
T12 100m: 1. Linda Leponiemi 15.89 2. Laura Leponiemi 16.18 3. Emilia Lehtinen 16.60 4. Saara Keskinen 17.11 5. Isla Mikkonen 17.65 6. Aino-Kaisa Mattila 19.46.
P12 100m: 1. Valtteri Paksuniemi 14.70 2. Tuukka Salomaa 16.31 3. Roope Mustonen 16.90 4. Patrik Lehtinen 16.92 5. Vilho Tolonen 17.32 6. Iiro Haaparanta 17.93 7. Matias Pusa 18.13.
Kenttälajit
T6 pallonheitto: 1. Iida Myllymäki 9,04 2. Hilma Kujala 8,36 3. Saana Peltonen 7,30 4. Aava Moksunen 4,77 5. Jonna Ristakoski 4,20 6. Hilma Peltomäki 4,16 7. Sanni Hietalahti 3,88 8. Lotta Mikkonen 3,03.
P6 pallonheitto: 1. Vertti Paksuniemi 11,68 2. Konsta Kiintonen 11,48 3. Jasper Kuurila 11,37 4. Eeli Salomaa 8,92 5. Jussi Holkko 8,42 6. Toivo Honkala 6,70 7. Julius Rasinen 5,53 8. Kaarlo Mattila 2,96.
T8 pallonheitto: 1. Lilja Holkko 11,80 2. Anja Grobler 9,53 3. Melissa Rasinen 8,38 4. Maisa Rikkonen 8,34 5. Venla Koskinen 8,25 6. Jenna Rantanen 8,16 7. Lyyli Honka 7,30 8. Amelia Keskinen 5,72.
P8 pallonheitto: 1. Mikael Lehtinen 26,46 2. Timi Lahtinen 22,93 3. Niklas Grobler 14,57 4. Hugo Hemminki 9,75 5. Akseli Koskinen 6,53.
T10 kuulantyöntö (2,5kg): 1. Eva Moksunen 4,98 2. Linnea Huikko 4,74 3. Janina Saarinen 4,62 4. Sinna Mikkonen 4,14 5. Jenni Peltonen 4,12 6. Milja Pynnöniemi 4,09 7. Sylvi Tolonen 4,08 8. Matilda Nätkin 3,68 9. Hilla Grindebratt 3,01 10. Janni Ristakoski 2,55.
P10 kuulantyöntö (2,5kg): 1. Jaakko Holkko 5,56 2. Akseli Mattila 4,48 3. Elmeri Ikala 4,02 4. Tuukka Kiintonen 3,87 5. Elias Vahvanen 3,85 6. Arttu Salonen 2,55.
T12 kuulantyöntö (2,5kg): 1. Laura Leponiemi 6,35 2. Linda Leponiemi 5,76 3. Emilia Lehtinen 4,64 4. Isla Mikkonen 4,24 5. Aino-Kaisa Mattila 3,82.
P12 kuulantyöntö (2,5kg): 1. Valtteri Paksuniemi 11,86 2. Vilho Tolonen 5,30 3. Patrik Lehtinen 4,75 4. Tuukka Salomaa 4,72 5. Iiro Haaparanta 4,50 6. Matias Pusa 4,26 7. Roope Mustonen 4,16.
Luetuimmat
Tuoreimmat
Vaahtoava koski Pihlajalahdella.
Esko Lahtinen
Vuoden noidan syytelista on pitkä.
Terhi Kääriäinen
Uutiset
Elämänmeno
Kulttuuri
Pääkirjoitus
Kolumnit
Blogit
Kirkonkellot
Yleisöltä
Lukijan kuva
Jätä ilmoitus Ruovesi-lehteen
Ruovesi-lehden mediakortti
Jätä ilmoitus Teisko-Aitolahti-lehteen
Teisko-Aitolahti-lehden mediakorttii
Pohjoisviitta-lehden mediakorttii
Rekisteriseloste
Tilaa Ruovesi-lehti
Osoitteenmuutos Ruovesi-lehti
Tilaa Teisko-Aitolahti
Osoitteenmuutos Teisko-Aitolahti
Ruoveden Sanomalehti Oy • Honkalantie 2 • 34600 Ruovesi •
Puh. 03 476 1400 • Rekisteriseloste